Przejdź do treści

Laureaci 2021

W poniedziałek 20 grudnia 2021 roku poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji NAWW. Ze względu na nowe restrykcje nie odbyło się jednak publiczne ogłoszenie wyników w siedzibie SARP Poznań. Zwycięzców ogłosiliśmy na Facebook i stronie www.

NAWW
Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu.

Spośród nominowanych obiektów Kapituła NAWW przyznała NAGRODY w następujących kategoriach:

w kategorii: BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY

ZESPÓŁ BUDYNKÓW MIESZKALNYCH TRÓJPOLE, POZNAŃ

autorzy: Ultra Architects Sp. z o.o.

opinia Kapituły Nagrody: 

Kapituła przyznała nagrodę za wprowadzenie do trudnego miejskiego kontekstu nowych wartości architektoniczno-urbanistycznych. Tworzenie zespołu mieszkaniowego kreującego relacje sąsiedzkie w postaci intymnego, zielonego wnętrza urbanistycznego, ciekawe formy architektoniczne w postaci budynków mieszkalnych wpisujących się w charakter okolicy, zachowanie istniejącej zieleni i odważne wprowadzenie nowej udowadnia, że nawet na bardzo trudnej działce dobrze przemyślany projekt architektoniczny jest w stanie działać miastotwórczo i definiować nowe jakości miejskiej przestrzeni.

w kategorii: BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

DWORZEC KOLEJOWY WOLSZTYN

zespół autorski: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek współpraca koncepcja: Joanna Sypniewska, Magdalena Santysiak

opinia Kapituły Nagrody:

Projekt architektów z pracowni  PL. architekci w konkursie o Nagrodę Architektoniczną  Województwa Wielkopolskiego uzyskał nagrodę jako najlepszy obiekt użyteczności publicznej zrealizowany w Wielkopolsce w roku 2020. Kapituła Nagordy zadecydowała także o przyznaniu temu obiektowi nagrody Grand Prix.

Nagroda została przyznana projektowi wykonanemu i zrealizowanemu z niezwykłą starannością i troską o najmniejsze detale. Te szczegóły są podporządkowane czytelnej kompozycji przestrzennej całego zespołu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Interesujący program rewitalizowanego wnętrza dworca płynnie łączy się z jego harmonijnie zaprojektowanym otoczeniem. Zwraca uwagę ukształtowanie rampy przy peronie, która tworzy widownię dla widzów parad parowozów, z których Wolsztyn jest powszechnie znany. Wysoko oceniony został brak widocznej granicy pomiędzy bezpośrednim otoczeniem dworca, a przestrzenią miasta. Widoczne są wzajemne interakcje i korzystny wpływ odświeżonej formy budynku oraz powiązanej z nim małej architektury na sposób kształtowania sąsiedztwa.

Warto także zwrócić uwagę na szerszy, także społeczny, kontekst tej realizacji. Jest to bardzo dobry przykład pozytywnej roli konkursu architektonicznego w procesie wyboru projektanta przyszłej inwestycji. Jest to też przykład uzyskania nowej jakości dzięki konstruktywnej współpracy władz miasta, PKP i architekta. W końcu jest to przykład tego jak dobra architektura kreuje wartość dodatkową w szerokim rozumieniu tego słowa. Oddziałuje daleko poza granice inwestycji, budzi nowe aktywności, prowokuje do działania, inspiruje.

w kategorii: DOM

           Kapituła Nagrody przyznała dwie nagrody:

DOM MIĘDZY BRZOZAMI,  WIEŚ WOJNÓWKO

autorzy: TEŻ ARCHITEKCI: MAŁGORZATA SIEKANKO, PAULINA WIELGOSZ-KONEWKA, MARTA SĘKOWSKA

opinia Kapituły Nagrody:

Nagrodę przyznano za wrażliwe i rzetelne rozwiązanie dużego wiejskiego domu wypoczynkowego. Wykończona drewnem bryła skomponowana jest tak, by otulać ulubione miejsce gospodarzy – skupisko brzóz na środku działki. Obiekt świetnie wpisuje się w otoczenie. Na uznanie zasługują też starannie zaprojektowane szczegóły – od przemyślanej lokalizacji okien i wejść po subtelne rozwiązanie podjazdu – i wysoka jakość wykonawstwa.

DOM PRZENOŚNY UL. UGORY, POZNAŃ

autorzy: Wiercinski-studio (Adam Wierciński)

opinia Kapituły Nagrody:

Kapituła Nagrody postanowiła nagrodzić projekt „Domu przenośnego” doceniając aktualność poruszanych w ramach tej realizacji problemów. Dostępność mieszkań, recycling i mobilność należą do podstawowej agendy w dzisiejszej debacie architektonicznej. W przedmiotowym projekcie otrzymaliśmy jedną z możliwych odpowiedzi, nie tracąc przy tym na jakości architektury. Prostota zastosowanych rozwiązań i umiar w architektonicznych środkach wyrazu tylko podnoszą tą jakość. Uniwersalność typologii również staje się przyczynkiem do dyskusji na temat odejścia od monofunkcyjnych przeznaczeń, na rzecz pojemnych znaczeniowo hybryd. Dom niczego nie udaje i stara się nie epatować zbędą gimnastyką formalną, pozostaje niezauważalnym tłem malowniczego krajobrazu skarpy nad Wartą i to wydaje się potwierdzać słuszność decyzji Jury.

w kategorii: PRZESTRZEŃ WSPÓLNA

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW, Antoninek, Poznań

autorzy: AN-Architekt Adam Nogaj we współpracy z Vowie Studio

opinia Kapituły Nagrody:

Zrealizowana w ramach zadania „Poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne leśnictwa Antoninek” poprowadzona nad bagienną doliną Szklarki, od kilku do kilkunastu metrów nad ziemią., urzekła Kapitułę Nagrody prostotą pomysłu i wykonania. Wzniesiona na wysokości koron drzew i pomiędzy nimi umożliwia obserwację natury z zupełnie innej perspektywy. Wykonana w naturalnej drewnianej konstrukcji, z upływem czasu ściemnieje i wpisze się w krajobraz leśny.

Częścią ścieżki są wnęki wypoczynkowo-widokowe oraz zadaszone miejsce dla małej gastronomii, które sprzyjają kontemplacji pobliskiej przyrody. W ocenie Jury stanowi atrakcję terenów uroczyska Malta, a wzbogacona o plansze edukacyjne i atrakcyjne miejsca przestrzeni publicznej na jej końcach przyciągnie jeszcze więcej spragnionych kontaktu z naturą mieszkańców Poznania i turystów.

w kategoriiWNĘTRZE PRYWATNE

LEŚNICZÓWKA, UL. KALISKA, MIĘDZYCHÓD

autorzy: mode:lina™

opinia Kapituły Nagrody:

Zgodnie z założeniami autorów wnętrza Nowoczesnej Daczy, pomimo jej lokalizacji, nie przypominają tradycyjnej leśniczówki, stanowią jednak spójnie zrealizowany projekt, który ujął jury konkursu swoją prostotą, przemyślaną konsekwencją i dojrzałym warsztatem projektantów. Przewodni motyw sklejki, zastosowany zarówno w otworach okiennych jak i skrzydłach drzwiowych będących interpretacją tradycyjnych wrót, umożliwił formalne powiązanie wszystkich pomieszczeń w jeden organizm. Podstawowe dyspozycje materiałowe zaprojektowano według czytelnej zasady oraz przy świadomym zastosowaniu ograniczonej liczby materiałów – takich jak sklejka, beton, tynk i płytki. Dzięki temu umożliwiono właścicielom dalsze meblowanie ich własnej przestrzeni życiowej ulubionymi grafikami, meblami i pamiątkami. Uwagę jury zwróciły również autorskie detale stolarki drzwiowej oraz mebla kominkowego, pozostającego tradycyjnie sercem strefy dziennej.

w kategorii: WNĘTRZE PUBLICZNE

W tej kategorii zamiast pierwszej nagrody przyznano wyróżnienie.

SALA TAŃCA-POLSKI TEATR TAŃCA, UL. TACZAKA, POZNAŃ

autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego

opinia Kapituły Nagrody:

Wyróżnienie przyznano za ciekawe zszycie starej tkanki budynku miejskiej kamienicy w centrum miasta z nowymi elementami, dzięki której powstała funkcjonalna przestrzeń Teatru Tańca. W projekcie zwraca uwagę wyjątkowo starannie zaprojektowana organizacja przestrzeni Teatru ze sceną, zapleczem technicznym, częścią biurową, rezydencjalną i pracowniami teatralnymi. Czytelny układ funkcjonalno-przestrzenny, ciekawe rozwiązania architektoniczne sprawiają, że ważna poznańska instytucja kultury zyskała miejsce, gdzie może swobodnie rozwijać swoją działalność. Jury zwróciło jednak uwagę, że przyjęty tryb realizacji „zaprojektuj i wybuduj” znacząco wpłynął na ostateczny kształt realizacji, obniżając jakość przyjętych rozwiązań, szczególnie w zakresie wykończenia wnętrz i detali.

w kategorii: DZIEŁO EKSPORTOWE

WILCZA FOR/REST, UL. WILCZA 1A, 58-540 KARPACZ

autorzy: studio de.materia, Adam Wysocki

opinia Kapituły Nagrody:

Uznanie Kapituły Nagordy wzbudziło atrakcyjne  rozwiązanie architektury górskiej o międzynarodowej, a nie regionalnej estetyce, która mimo to świetnie wpisuje się w krajobraz. Z prostotą bryły kontrastuje różnorodność materiałów i detalu.

w kategorii: MŁODY TWÓRCA

IWO BORKOWICZ

opinia Kapituły Nagrody:

W finale kategorii MŁODY TWÓRCA decyzją Kapituły nagrodę otrzymał Iwo Borkowicz.

Nagroda została przyznana za:

– realizacje i konsekwentne działania z pogranicza architektury i wydarzeń artystycznych, podejmowane w interdyscyplinarnych, zaangażowanych społecznie zespołach, którym przyświecają cele edukacyjne dotykające problemów związanych z jakością życia, niszczącą planetę aktywnością człowieka, kryzysem klimatycznym, zrównoważonym rozwojem, cyrkulacją materii

– talent, wrażliwość i twórczą energię, które  umożliwiły zespołowe wykonanie i realizację projektu ośrodka edukacyjnego dla uchodźców z Burundi w tanzańskiej miejscowości Ulyankulu (inicjatywa WAYAiR Foundation). 

Decyzją Kapituły Nagrody NAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX  została przyznana realizacji :

DWORZEC KOLEJOWY WOLSZTYN

zespół autorski: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek współpraca koncepcja: Joanna Sypniewska, Magdalena Santysiak

Gratulujemy Zwycięzcom i jednocześnie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!