Przejdź do treści

Laureaci NAWW 2023

W czwartek 30 listopada 2023 roku poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji NAWW w trakcie uroczystej gali, która odbyła się w Klubie Architekta (SARP social club) na Starym Rynku 56 w Poznaniu.

NAWW
Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu. 

Cel konkursu: promocja Wielkopolski jako regionu dbającego o jakość środowiska zbudowanego, przestrzeni publicznej i architektury; kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury; rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego. 

Kapituła Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego spośród nominowanych obiektów przyznała NAGRODY w następujących kategoriach: 

w kategorii BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY 

Budynek mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową na parterze, Poznań;
autorzy: INSOMIA 
nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: 5 tysięcy złotych

Nagroda została przyznana za ciekawą bryłę oraz starannie przemyślaną zabudowę. Dobrana skala obiektu pozwala na optymalne wpisanie się w istniejącą tkankę historycznej zabudowy mieszkaniowej. Na uznanie zasługuje wysoka jakość architektoniczna obiektu oraz przywiązanie projektantów do detalu. W ocenie Jury budynek stał się przykładem oryginalnej architektury mieszkaniowej, niedominującej w kontekście urbanistycznym.

w kategorii DOM JEDNORODZINNY

Dom WIELOCZŁONOWY, okolice Poznania;
autorzy: PL.ARCHITEKCI
nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: 5 tysięcy złotych

Przegląd tegorocznych realizacji w kategorii domów jednorodzinnych przypomina Sławomira Mrożka i jego słynne określenie Polaków jako indywidualistów stadnych. Niemal wszystkie zgłoszone domy powielają do znudzenia dominujące dzisiaj, główne trendy czy też mody w architekturze, od uproszczonych form archetypalnych tzw. współczesnych stodół, po realizacje neomodernistyczne, przy czym przedrostek neo oznacza w tych realizacjach również instagramową potrzebę ocieplenia klasycznego pierwowzoru za pomocą koloru, drewna i cegły. Powyższe wrażenie dopełnia niemal identyczny charakter wszystkich ogrodów, jakby zaprojektowanych przez tą samą osobę. Ogrodów łatwych do utrzymania, z niemal identyczną katalogową florę, trzymających okalającą domy przyrodę pod pełną kontrolą ogrodnika.

Większość zgłoszonych realizacji charakteryzuje ekskluzywność i elitarność. Zaskakuje niemal całkowity brak tańszych i mniejszych realizacji, a także zastosowanie jedynie klasycznych technologii, tworząc wrażenie oderwania architektury od głównych problemów współczesności, zaczynając od zmiany klimatycznej poprzez polityczno-ekonomiczny kryzys na tzw. digital switch kończąc. O ile większość powyższych krytycznych uwag można by zastosować również do zwycięskiej pracy – domu wieloczłonowego w Puszczykowie autorstwa Bartłomieja Bajona, Katarzyny Cynki-Bajon oraz Bartosza Stanka – to jednak ta realizacja, jako jedyna wyraźnie odbiega od pozostałych projektów, wnosząc powiew świeżości i nieszablonowości bliskiej eksperymentowi. Rozbicie bryły budynku na zestaw powtarzających się, lekko odmiennych modułów nie tylko tworzy nową, ciekawą formę budynku, ale wprowadza również interesujące relacje między wnętrzem
i zewnętrzem, relacje od otwartych przez półotwarte, po zamknięte. Podobnie ciekawie funkcjonują relacje wewnątrz budynku, przy czym na podkreślenie zasługuje przestrzeń wokół wewnętrznego patio, oddzielającego i jednocześnie łączącego część dzienną od intymnych. Zróżnicowana forma budynku,
w założeniu autorów, jest próbą poszukiwania wrażenia mniejszej i bardziej intymnej skali stosunkowo dużego domu. Nie chodzi tu jednak o zwyczajny formalizm. Rozbicie budynku w jasny sposób wynika z dyspozycji funkcjonalnej. Poszczególne bryły podkreślają pojedyncze klastry sypialni, kuchni, strefy fitness itd. Szkoda, że zastosowana strategia projektowania nie została dociągnięta do końca w miejscu zadaszonego tarasu oraz przede wszystkim w części garażowej, najsłabszym fragmencie założenia tak pod względem kompozycyjnym, jak funkcjonalnym. Nie zmienia to jednak faktu, że całość broni się nad wyraz dobrze, stawiając tą realizację wśród dwóch, może trzech najciekawszych propozycji architektonicznych nie tylko spośród zgłoszonych realizacji domów jednorodzinnych, ale spośród wszystkich projektów tegorocznej edycji NAWW.

w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE

Szkoła Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii;
autorzy: Iwo Borkowicz (JEJU.studio), Adam Siemaszkiewicz (JEJU.studio), Łukasz Rawecki (Arh+)
nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: 5 tysięcy złotych

Kapituła doceniła konsekwentne działania projektantów, które doprowadziły do powstania szkoły w obozie dla uchodźców w Tanzanii. Założenie to jest konsekwencją wielu wyjazdów do Afryki i namysłu nad potrzebami mieszkającej tam społeczności. Projekt wykonano pro publico bono. Przy budowie szkoły  wykorzystano łatwo dostępne lokalne materiały oraz ręcznie formowane cegły. Część z nich wyprodukowano na placu budowy, a część w niedalekiej dolinie – powstałe w ten sposób zróżnicowane, dwukolorowe cegły tworzą ciekawe ornamenty na ścianach budynków. Uczące się w szkole dzieci wykorzystują przestrzeń wspólną, którą wyznacza wielki cień znajdującego się w centralnym punkcie szkoły mangowca. Z przestrzeni tej mogą korzystać także dorośli, gdy w szkole nie odbywają się lekcje.  

Zastosowanie współczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na zbieranie deszczówki służącej lokalnej społeczności. Umożliwia to specjalna konstrukcja dachu (Akon. Projektowanie Konstrukcyjne) zapewniająca także ciągły przepływ powietrza.

Niezwykle ważne wydaje się także to, że szkoła powstała w wyniku współpracy Fundacji, architektów
i lokalnej społeczności. 

w kategorii PRZESTRZEŃ WSPÓLNA:

Skwer Usług Kultury – „Przystanek Edukacja”, Wieleń
autorzy: Neostudio Architekci, architekci: Bartosz Dawid Jarosz, Paweł Świerkowski, Tomasz Sołtysiak
nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: 5 tysięcy złotych

Kapituła dostrzega w tym projekcie nietuzinkowe i odważne rozwiązanie trudnego, ze względu na zastaną zabudowę, zagadnienia przestrzenno-architektonicznego. Autorzy zmierzyli się bezkompromisowo
z niskojakościową architekturą sąsiednich pawilonów, proponując współczesną, oryginalną ich reinterpretacje w innym materiale, nieinwazyjną zarazem wobec układu ulicy. Podjęli jednocześnie ciekawy dialog z najbliższą kamieniczną zabudową oraz odnieśli się do społecznego przyzwyczajenia mieszkańców do istniejącego w tym miejscu przystanku. To projekt, który może wyznaczać nowy standard w dopełnianiu przestrzeni trudnych, stanowiących amalgamat architektury dawnej, tymczasowej, a zarazem nie lekceważący społecznych nawyków, przyzwyczajeń, tradycji miejsca. 

w kategorii WNĘTRZE 

Reumedika klinika medyczna, Poznań;
autorzy: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann 
nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: 5 tysięcy złotych

Nagrodę główną w kategorii wnętrze przyznano za projekt Kliniki Medycznej Reumedika. Zdjęcia obiektu pokazują bardzo umiejętne i świadome użycie kolorów we wnętrzu i budowanie dzięki nim przestrzeni tych wnętrz. Jednak nie to jest głównym elementem, który to ujął kapitułę nagrody. Na duże uznanie zasługuje umiar i skromność w doborze środków wyrazu, łączenie materiałów, dbałości o detal, który jest efektem nie wybitnego rzemiosła ale zauważenia go i wydobycia go z najprostszych elementów budynku.
W nagrodzonym projekcie na uznanie zasługuje zarówno decyzja Inwestorów oraz zauważalna, podczas wizji lokalnej, duma wynikająca ze współpracy z Architektami  jak i osobisty stosunek do przestrzeni.

Kapituła spośród nominowanych obiektów przyznała również WYRÓŻNIENIE w kategorii wnętrze:

Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport, Poznań;
autorzy: Zawieja Studio – Martyna Zawieja 

Wyróżnienie zostało przyznane za bardzo świadome działania w przestrzeni ośrodka rehabilitacyjnego. Świadome użycie kolorów i dopracowanie podstawowych elementów budujących wnętrze sprawiło, że wnętrze wydaje się być zarówno bardzo wyraziste, zauważalne ale równocześnie pełniące rolę tła. Na uwagę zasługuje również akustyka pomieszczeń, często pomijana w podobnych obiektach – dzięki świadomemu użyciu materiałów udało się stworzyć przestrzeń sprawiającą wrażenie, możliwie jak na pełnioną funkcję,  przyjaznej. Pomimo dość ograniczonej dostępności – budynek jest prywatny – na słowa uznania zasługuje decyzja Inwestorów dotycząca zadbania o jakość przestrzeni, która zarówno podnosi komfort przebywania
w niej jak i  również wpływa na jakość oferowanych w ośrodku usług.

W kategoriach młody twórca oraz budynek użyteczności publicznej członkowie kapituły jednogłośnie postanowili nie przyznawać żadnej nagrody ani wyróżnienia.

Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Błażeja Janika nie przyznała w tegorocznej edycji Grand Prix NAWW 2023

ORGANIZATORZY 

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, 
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP 

Nagroda objęta jest honorowym patronatem Wojewody Województwa Wielkopolskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

PARTNERZY NAGRODY 

AGC Glass, Aliplast, Baumit, BP2

PATRONAT MEDIALNY 

Architektura i biznes, Architektura Murator, Głos Wielkopolski, WhiteMAD, Radio 357