Przejdź do treści

NAWW – prezentacja laureatów kat. DOM

Zapraszamy na publiczną prezentację laureatów Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Podczas wydarzenia bliżej zapoznamy się z projektem domu WIELOCZŁONOWEGO autorstwa pracowni PL.architekci, laureata w kategorii DOM- edycji 2023 oraz z projektem przebudowy domu w Lesznie autorstwa pracowni studio de.materia, który otrzymał wyróżnienie w tej kategorii w edycji 2022.

Poza nagrodzonymi projektami obie pracownie przedstawią podczas wykładów także inne swoje projekty i realizacje domów jednorodzinnych.

05.03.2024 g. 18.00
SARP social club, Stary Rynek 56 w Poznaniu

Dom WIELOCZŁONOWY – laureat NAWW 2023, kat. DOM
autorzy: PL.architekci: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, Bartosz Stanek

Uzasadnienie Kapituły Nagrody:

Przegląd tegorocznych realizacji w kategorii domów jednorodzinnych przypomina Sławomira Mrożka i jego słynne określenie Polaków jako indywidualistów stadnych. Niemal wszystkie zgłoszone domy powielają do znudzenia dominujące dzisiaj, główne trendy czy też mody w architekturze, od uproszczonych form archetypalnych tzw. współczesnych stodół, po realizacje neomodernistyczne, przy czym przedrostek neo oznacza w tych realizacjach również instagramową potrzebę ocieplenia klasycznego pierwowzoru za pomocą koloru, drewna i cegły. Powyższe wrażenie dopełnia niemal identyczny charakter wszystkich ogrodów, jakby zaprojektowanych przez tą samą osobę. Ogrodów łatwych do utrzymania, z niemal identyczną katalogową florę, trzymających okalającą domy przyrodę pod pełną kontrolą ogrodnika.

Większość zgłoszonych realizacji charakteryzuje ekskluzywność i elitarność. Zaskakuje niemal całkowity brak tańszych i mniejszych realizacji, a także zastosowanie jedynie klasycznych technologii, tworząc wrażenie oderwania architektury od głównych problemów współczesności, zaczynając od zmiany klimatycznej poprzez polityczno-ekonomiczny kryzys na tzw. digital switch kończąc. O ile większość powyższych krytycznych uwag można by zastosować również do zwycięskiej pracy – domu wieloczłonowego w Puszczykowie autorstwa Bartłomieja Bajona, Katarzyny Cynki-Bajon oraz Bartosza Stanka – to jednak ta realizacja, jako jedyna wyraźnie odbiega od pozostałych projektów, wnosząc powiew świeżości i nieszablonowości bliskiej eksperymentowi. Rozbicie bryły budynku na zestaw powtarzających się, lekko odmiennych modułów nie tylko tworzy nową, ciekawą formę budynku, ale wprowadza również interesujące relacje między wnętrzem i zewnętrzem, relacje od otwartych przez półotwarte, po zamknięte. Podobnie ciekawie funkcjonują relacje wewnątrz budynku, przy czym na podkreślenie zasługuje przestrzeń wokół wewnętrznego patio, oddzielającego i jednocześnie łączącego część dzienną od intymnych. Zróżnicowana forma budynku, w założeniu autorów, jest próbą poszukiwania wrażenia mniejszej i bardziej intymnej skali stosunkowo dużego domu. Nie chodzi tu jednak o zwyczajny formalizm. Rozbicie budynku w jasny sposób wynika z dyspozycji funkcjonalnej. Poszczególne bryły podkreślają pojedyncze klastry sypialni, kuchni, strefy fitness itd. Szkoda, że zastosowana strategia projektowania nie została dociągnięta do końca w miejscu zadaszonego tarasu oraz przede wszystkim w części garażowej, najsłabszym fragmencie założenia tak pod względem kompozycyjnym, jak funkcjonalnym. Nie zmienia to jednak faktu, że całość broni się nad wyraz dobrze, stawiając tą realizację wśród dwóch, może trzech najciekawszych propozycji architektonicznych nie tylko spośród zgłoszonych realizacji domów jednorodzinnych, ale spośród wszystkich projektów tegorocznej edycji NAWW.

Przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie
autorzy: Studio de.materia, Adam Wysocki

Uzasadnienie Kapituły Nagrody:

Wyróżnienie zostało przyznane za bardzo konsekwentnie przeprowadzony projekt przebudowy i rozbudowy domu jednorodzinnego. Istniejący budynek uległ daleko idącej transformacji, zarówno w zakresie rozszerzenia programu funkcjonalnego jak i rozwiązań formalnych kształtowania bryły czy elewacji. W ocenie Jury dom w wyniku tego procesu stał się dobrym przykładem powściągliwej w wyrazie, nie dominującej w kontekście architektury.

ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

PATRONI HONOROWI
Wojewoda Wielkopolski- Michał Zieliński
Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak

SPONSORZY
Aliplast
BP2
AGC
Baumit

PATRONAT MEDIALNY
Architektura i Biznes, WhiteMAD, Głos Wielkopolski, Architektura Murator, Radio 357

PARTNER WYDARZENIA
Miasto Poznań